Na koho cílíme?

Jedlá lesní zahrada (dále JLZ) je především pro ty, kteří by rádi (uvádím namátkově několik nejběžnějších příkladů):

 • pěstovali vlastní zdravou zeleninu, ovoce, ořechy, houby, léčivé rostliny… apod.
 • část svých činností, které dělají v domě přenést v teplém období roku do zahrady (práce na počítači, tvůrčí činnost, spaní a relax), tedy začít v zahradě více žít
 • měli ze zahrady místo, které je blízko přírodě a zároveň poskytuje veškerý komfort pro příjemný život
 • např. vytvořili v zahradě tiché, tajemné a skryté meditační místo
 • využili zahradu nebo i větší pozemek k produkci nepotravinových produktů, např. pro pěstování dřeva k palivovým nebo jiným účelům nebo mít bambusový hájek pro sklizeň jedlých výhonků a tyčoviny
 • prosvětlili zarostlou, zpustlou a příliš tmavou zahradu, nicméně nechtějí začít jen tak bezhlavě kácet
 • byli zahradě i v létě, ale vůbec to nejde, protože je tam příliš velký výpal od slunce
 • zefektivnili údržbu zahrady a ušetřili čas na něco jiného
 • zahrada je čistě okrasná, vcelku se vám líbí, ale rádi byste také něco z výše uvedených bodů

Design Jedlé Lesní Zahrady

Tedy projekt nebo také návrh zahrady. Existují dvě nejběžnější varianty:

 • na zelené louce – tedy kompletní založení zahrady na téměř nebo úplně holém pozemku
 • v již existující zahradě – transformace stávající zahrady (nebo třeba sadu) na JLZ

ukázka návrhu stromového a keřového patra 

Design JLZ na zelené louce

Pokud se chystáte stavět dům, tak ideální možností je začít zahradu plánovat zároveň se zpracováním projektu stavby. Projekt domu se může přizpůsobovat zahradě a projekt zahrady se může přizpůsobovat projektu domu, Někdy je dobré terénní úpravy budoucí zahrady provést již se zakládáním stavby domu, zvlášť u malých pozemků může být později problém s přístupem techniky. U plošně a terénně členitých pozemků je potřeba před projektem nechat zpracovat podrobné zaměření pozemku geodetem. Projekt v takovém případě může obsahovat:

 • Ideová studie celé zahrady, včetně jezírka, plochy pro relax a volnočasové aktivity, zahradní stavby a další prvky – kůlny, zahradní domky, hospodářské stavby pro chov zvířat, skleníky, altány, terasy, mola, suché opěrné zídky…
 • Studie dále obsahuje zónování pozemku dle nároků budoucí údržby, zohledňují se toky materiálů
 • Někdy je potřeba také návrh terénních úprav a výkopových prací, to bývá u pozemků výškově členitých, případně dělají-li se výraznější terénní úpravy (swejly, větší jezera a vodoteče, terasování pozemku do svahu apod.)
 • A samozřejmě návrhy a osazovací plány všech rostlinných pater JLZ. Většinou jsou dvě etapy – patro stromů a velkých keřů a patro malých keřů a trvalek.

Design JLZ v již existující zahradě

Koupili jste již hotový dům, chatu, chalupu s více či méně hotovou zahradou? Zdědili jste nebo máte již léta svou zahradu, která však úplně nesplňuje vaše představy a chcete si jí přetvořit více k obrazu svému? Rozsah projektu je podobný jako v prvním případě, jen je do zaměření pozemku nutno nechat zapracovat také zeleň. Někdy, pokud jste majiteli zahrady se vzrostlými a cennými dřevinami je dobré také nechat zpracovat podrobný dendrologický průzkum.

Realizace

Zajistíme realizaci zahrady v celkovém rozsahu. Co navrhneme, to také umíme zrealizovat. Na to co neumíme sami, máme osvědčené partnery. Včetně jezírek (přírodní koupací), suchých zídek, tesařských konstrukcí (mola, pergoly, altány…) apod.

Konzultace při realizaci

Je určena těm, kteří se rozhodli vysázet si svou JLZ svépomocně a mají od nás zpracovaný návrh. Pomoc a názorná ukázka jak a co sázet, mulčovat, kdy, čím a jak hnojit, jak dělat záhony pro zeleninu a trvalky bez klasické kultivace půdy apod.

Dodávka rostlin

Je také určena těm, kteří se rozhodli vysázet si svůj JL svépomocně a mají od nás zpracovaný návrh. Dle seznamů zajistíme a dodáme od našich osvědčených dodavatelů stromky, keře i trvalky pro vaši realizaci.

Kurzy

Rádi byste si svou zahradu snů vytvořili sami, ale vůbec nevíte jak na to? Přijďte na některý z našich praktických kurzů navrhování a zakládání JLZ.

Přednášky

Přednášku na téma JLZ a příbuzných témat mohu odprezentovat i u vás. Máte-li zájem, kontaktujte mě na info@jedlyprales.cz