Jmenuji se Kamil Fišer (na fotce vpravo) a na zahradě se pohybuji od svých útlých let. Dětství jsem prožil za socialismu, pubertu v divokých devadesátkách. Tehdy byla (částečná) potravinová soběstačnost jedním ze způsobů jak se dostat ke kvalitním potravinám, stejně jako to začíná být znovu aktuální dnes, kdy se zdravé a nezávadné potraviny stávají něčím jako luxusním zbožím. Moji rodiče na své zahradě pěstovali zeleninu, brambory, mák, fazole…, z ovoce hlavně jablka, třešně, vlašské ořechy, švestky, ryngle, meruňky, broskve, rybízy, maliny, angrešty a jahody.

Jakožto dítko nezbedné jsem často dostával nepopulární zahradnické úkony trestem. Pletím, rytím, sběrem mandelinky… atd. mi zahradničení bylo vcelku úspěšně znechuceno. Ačkoliv jsem v pubertě byl skálopevně rozhodnut, že moje budoucí povolání rozhodně nebude mít co do činění se zemědělstvím, stejně jsem se nakonec ke svým kořenům vrátil. Láska k přírodě a všemu živému mě na zahradu přitáhla zpět. Velkým impulsem mi v tomto směru bylo seznámení s permakulturou a principy zahradničení podle přírodních zákonitostí.

Aplikovat permakultní principy na zahradě a v praxi (zpočátku na pozemku svých rodičů) jsem začal někdy kolem roku 2006. Když u našich přestávalo být málo místa na mou osobní zahradní revoluci a úděs rodičů rostl, v roce 2010 jsem si koupil 1,5 ha pozemek blízko Skalky u Doks, který jsem pojmenoval stejně jako tento web – Jedlý Prales. Výsledky mého úsilí (obrázky napoví někdy víc než slova) od té doby doposud si můžete prohlédnout ve FOTOGALERII v oddíle pilotní projekt. Tvorbě zahrad na zakázku se věnuji od roku 2010. Obrázky jsou též ve fotogalerii. Fotky na celém webu JP, pokud u nich není uvedeno jinak, pochází ze zahrad mnou navržených a realizovaných.

Moje Vize

Dnes jsem přesvědčený, že zakládání a kultivace jedlých lesních zahrad je jedna z možností jak vyřešit některé otázky kvality života lidí v blízké budoucnosti nejen na venkově, ale stejnou měrou možná dokonce větší i ve městech (za města považuji i příměstské – satelitní oblasti). Myslím, že lesní zahrady přesahují svým působením hranice parcel a stávají se v daném místě oázou a magnetem života a prospívají tak nejen majiteli, ale výrazně se podílí na tvorbě místního mikroklimatu. Šíření konceptu LZ jsem si vzal jako své poslání. Rád bych, aby se v staly v naší (zahradní) kultuře všeobecně známým pojmem a naprosto běžnou záležitostí.

Mojí vizí je svět, ve kterém nemusíme prchat z měst a industriálního prostoru do přírody, abychom si odpočinuli, osvěžili se a nadýchali čistého vzduchu. Vyživující prostředí zdravé přírody nabité životní energií je pro lidské zdraví nezbytností a mělo by být každodenní nedělitelnou součástí životního prostoru každého z nás. Již v tuto chvíli existují všechny nástroje pro to, abychom to postupně mohli realizovat. Jak říká Geoff Lawton – “My jsme problémem, ale jsme i řešením.”

aBsolvované kurzy

 • Design ekozahradních společenstev – Skalka u Doks, lektor Jaroslav, Svoboda 2008
 • Design rodového statku – Skalka u Doks, lektor Jaroslav Svoboda, 2008
 • Výcvik permakulturních designérů – Skalka u Doks, lektor Jaroslav Svoboda, roční, 2009
 • Kurz kosení – Skryje, lektor Dan Mikušík, 2013
 • Managment a zakládání agrolesnických systémů, ČZU Praha, FTZ, Katedra tropických plodina a agrolesnictví, Praha – Suchdol, lektoři různí, 03 – 05 2017
 • Hajničky a podrostové trvalky – Dendrologická zahrada Průhonice, lektor Ing. Tereza Vlasáková, 20.4. 2018
 • Ovocný strom v krajině – Mendelova univerzita v Brně, dvousemestrový kurz, garant doc. Dr. Ing. Petr Salaš, vedoucí Ing. Stanislav Boček, Ph.D., lektoři různí, 02 – 11 2019  

Přednášková lektorská činnost

 • Ekozahrady v teorii a praxi – Praha, Vila Flora 2016
 • Ekozahrady v teorii a praxi – Česká Lípa, 2016
 • Ekozahrady v teorii a praxi – Liberec, ANNOLK, 2016
 • Zažít jedlý les, dvě víkendové akce otevřených vrat v Jedlém Pralese, 2016
 • Bylinkové záhony v ekozahradě, Praha, NZM, při akci Bylinkový den v Národním zemědělském muzeu 2017
 • Lesní zahrady, Řevnice, čajovna Cherubín, 2017
 • Lesní zahrady a permakultura, ČZU, Praha 6 – Suchdol, 26.3. 2018
 • Přednáška o lesních zahradách v rámci festivalu VŠEHOST, Česká Lípa, 12.10. 2019
 • Přednášky o lesních zahradách v rámci akce Kurandera víkend, Praha, 19. – 20.10. 2019  

chystané přednášky:  

 aktuálně vypsané akce naleznete zde KURZY A PŘEDNÁŠKY