pOJĎTE SE NAUČIT, JAK VYTVOŘIT ZAHRADU JAKO EKOSYSTÉM, KTERÝ

 • produkuje zdravé potraviny s vysokou nutriční hodnotou
 • má vysokou resilienci (odolnost) vůči klimatickým výkyvům
 • má veskrze pozitivní dopad na kvalitu životního prostředí i za hranicemi vašeho pozemku
 • spojuje estetiku, užitnost a vytváří obytný prostor i mimo zdi vašeho domu
 • přináší hojnost, ačkoliv poměr vstupů a výnosů je trvale udržitelný
 • zajišťuje rodinnou (případně komunitní) krizovou připravenost

O Co PŘESNĚ JDE?

Dobrodružství tvorby jedlé lesních zahrady je otevřený cyklus praktických seminářů, ve kterých se budeme učit, jak pečovat o takovou zahradu za současné aplikace permakulturních principů.

Je opravdu důležité, aby každý kdo chce tvořit jedlou lesní zahradu pochopil, že i s dokončeným projektem a realizací není na konci cesty, ale teprve na začátku velkého dobrodružství, které i tak má konce jen dílčí a většinou otevřené. Pravidelná a správně načasovaná péče, zvláště v prvních letech, má stejný podíl na zdárném vývoji směrem ke kýženému výsledku jako její založení a velice podstatně určuje další vývoj celého ekosystému. Projekt – realizace – následná péče jsou jako tři spojité nádoby, které se postupem času musí naplnit po okraj vyváženou měrou.

Budeme se učit, jak se o JLZ starat, aby nakonec byla schopná fungovat sama o sobě, vysvětlíme si všeobecně platné principy odpozorované z přírodních společenstev, na kterých je to celé založené. Mým záměrem je předat především pochopení těchto procesů, abyste byli schopni vytvářet svoje vlastní postupy a využívat lokální zdroje, abyste ve výsledku věděli jak pracovat se svými vlastními pozemky. Kopírování řešení a návodů vytržených z kontextu často ztrácí přenesením do jiné situace smysl.

JAK?

Předání nezbytné teorie proběhne prezentacemi, ale minimálně polovinu i více času budeme trávit v terénu, tak abyste získali co nejvíce zážitků, aby teorie byla pochopena, přežvýkána a zažita nejen v mozkovně, ale zapsána až na buněčnou úroveň. Vše si budete moct vyzkoušet, osahat a ochutnat. Podělím se s vámi o své zkušenosti, napráskám na sebe svoje chyby, kterých jsem nadělal za ta léta nepočítaně, abyste se z nich poučili a nemuseli je opakovat a občas se budu dmout i pýchou na těmi několika úspěchy.

V tomto termínu vás čeká:

 • mulčovačka a inteligentní zúrodňování půdy
 • zakládání jedlého trvalkového záhonu na ploché střeše
 • zakládání guildů – podrostových trvalkových záhonů
 • probírka – sklizeň bambusové tyčoviny
 • tour de JP a sběr právě dozrávajících plodin na ochutnávku

kDE?

To vše bude probíhat hlavně v Jedlém Pralese, na pozemku kde buduji pilotní projekt, tedy v reálné situci, kde se z holé louky postupem času stává lesní zahrada. Budu se s vámi dělit o praktické zkušenosti získané více jak desetiletou praxí, na různých stanovištích za odlišných podmínek na pozemku vlastním i u klientů.

termín kurzu a kapacita

24.9. – 26.9. 2021

Jsou volná místa

Lektor

Kurzy povede Kamil Fišer. Krátké představení najdete na stránce O MNĚ.

Organizační informace

ubytování 

Přespávat se bude v České Lípě, kde budou i prezentace. Ubytování je jednoduché ve vlastním spacáku a karimatce. Bude k dispozici i několik lůžek, spacák si ale každopádně vezměte. Lůžka budou přednostně určena osobám s indispozicemi, případně jak se dohodneme. Pokud je pro vás problém spaní na zemi, nejlépe to hlaste předem organizátorovi (při vyplnění registračního formuláře napište do poznámky). 

Příspěvek za ubytování je 200 Kč/noc. Pokud vyžadujete stran ubytování větší komfort, je možné využít komerčních ubytovacích kapacit v České Lípě.

Jídlo

Ač ulehnutí jest trochu punkové, strava je zajištěna kvalitní veganská na profi úrovni v plné penzi po celou dobu kurzu. Příspěvek za stravu je 280,- Kč/den. Začínáme večeří v pátek a končíme obědem v neděli.

Důležité: Minimálně celý jeden den (sobota) budeme v terénu, je důležité abyste si s sebou vzali vlastní nádobí (ešus nebo misku, lžíci, nůž, hrneček, termosku). Oběd nám přivezou na místo.

Cenové shrnutí 

Ubytování + strava = 960,- Kč 

Platba za stravu a ubytování se hradí na místě v hotovosti při registraci.

Cena kurzu 

Kurzovné činí 1500,- Kč.

Pro přihlášení a rezervaci místa na kurzu je nutné vyplnit formulář (viz níže) a uhradit kurzovné (případně celkovou částku). Informace k platbě vám přijdou, jakmile odešlete přihlašovací formulář. Pokud by pokyny nepřicházely zkontrolujte, zda mail nespadl do spamu.

Po obdržení přihlášky a platby vám mailem potvrdíme rezervaci a pošleme podrobné organizační informace.

Pro přihlášení vyplňte formulář

Před vyplněním formuláře si přečtěte naše smluvní podmínky. Jeho odesláním s nimi souhlasíte.