Proč kurzy designu jedlých lesních zahrad a jejich struktura 

Pokud jste přišli na stránku rovnou sem (např. jste dostali zasdílený link nebo z fb… apod.) doporučuji vám nejprve přečíst základní informace. Proč jsem se vlastně rozhodl kurzy pořádat? To naleznete na nadřazené stránce KURZY A PŘEDNÁŠKY. Též doporučuji k přečtení článek Proč zakládat a kultivovat lesní zahrady?

Kurz ačkoliv je časově rozdělený je ucelený. Jednotlivé bloky na sebe navazují a postrádá smysl je absolvovat samostatně. Struktura a rozdělení do delšího časového období má svou logiku. Pokud máte čas a chuť na opravdu intenzivní studium, je možné absolvovat dva (i více pokud jsou vypsány) kurzy designu jedlých lesních zahrad (dále DJLZ) současně (případně po sobě). Principy designu jsou stejné, nicméně každá zahrada má jiné podmínky, tedy každý kurz bude trochu odlišný, budou používány jiné rostliny, jiné strategie… atd. Proto z hlediska ucelenosti jednotlivé bloky různých kurzů DJLZ není možné mezi sebou kombinovat. Pokud jste si ještě nepřečetli základní strukturu kurzu DJLZ, doporučuji tak učinit.

O Lektorovi

Kurzy DJLZ vedu já, tedy Kamil Fišer. Pokud byste mě nejprve rádi trochu poznali, krátké představení najdete na stránce O MNĚ.

Místo konání

Kurz se uskuteční v Pokuticích (Kadaň). K dispozici máme celou zahradu bývalého statku cca 2000 m2.

termíny Kurzu a kapacita

Pozor Změna!

Termíny budou vypsány Až pro sezónu 2019/2020

Momentálně je k dispozici 14 volných míst.

 

ORGANIZAČNÍ INFORMACE KE KURZU

ubytování 

Přespat lze přímo v místě ve zrekonstruovaném statku. Na zahradě je možné si postavit vlastní stan. K dispozici je samozřejmě sociální zařízení (koupelna+WC). Pro ty, kdo požadují více komfortu si lze domluvit ubytování v okolí. Majitelka pozemku nabízí v případě zájmu zajištění ubytování v okolí (pokud budete chtít uveďte při vyplnění přihlášky do poznámky). Více informací k tomu sdělím v odpovědi na vaše přihlášení.

Příspěvek za ubytování v místě je 200 Kč/den při spaní na místní matraci, či v posteli (spacák vlastní). Příspěvek za ubytování v místě ve vlastním spacáku s karimatkou, případně ve vlastním stanu na zahradě je 150 Kč/den. Tedy jeden blok kurzu = 800,- (600,-) Kč.

Jídlo

Je zajištěna kvalitní domácí vegetariánská/veganská strava – plná penze po celou dobu kurzu. Příspěvek za stravu je 300,- Kč/den. Začínáme večeří ve středu a končíme obědem v neděli. Tz. jeden blok kurzu = 4 celé dny, tedy 1200,- Kč.

Cena kurzu 

Kurzovné za jeden blok činí 3500,- Kč.

Pokud zaplatíte za všechny 4 bloky předem, pak celková částka činí 12 800,- Kč. Tuto platbu je však nutno uhradit nejpozději do 9.5. 2018.

Pro přihlášení na kurz je nutné vyplnit formulář (viz výše) a uhradit rezervační poplatek (případně celkovou částku). Informace k platbě vám zašlu, jakmile obdržím vyplněný přihlašovací formulář.

Rezervace místa na semináři je platná po zaplacení závazné zálohy na kurzovné ve výši 3500,- Kč případně celého kurzovného (1. – 4. blok) ve výši 12800,- Kč. Informace k platbě obdržíte e-mailem po přihlášení – vyplnění a odeslání přihlašovacího formuláře. Zkontrolujte, zda mail nespadl do koše jako spam.

Přihlášením na kurz souhlasíte se smluvními podmínkami.

PRO PŘIHLÁŠENÍ VYPLŇTE FORMULÁŘ

Na kurz se bude možno přihlásit až po vypsání termínů.

O majitelce a o pozemku

Jmenuji se Lucie Chaya a ráda bych vám představila pozemek, který bude předmětem naší práce v rámci tohoto kurzu. Je to pro mne velmi významné místo a protože se na něm budeme společně setkávat a učit, ráda bych vám vysvětlila proč.

Statek s pozemkem se nachází v severozápadních Čechách, v Pokuticích u Kadaně, na úpatí stolové hory Úhošť, která je významným místem hned z několika důvodů – je národní přírodní rezervací, vyhaslou sopkou, bylo zde keltské hradiště a je jedním z pravděpodobných míst, kde mohla stát slavná pevnost Wogatisburg, významné centrum Sámovy říše. Ať to tak je nebo ne, mnozí citliví lidé se shodují, že je to velmi mocné silové místo. Já sama jsem v Kadani vyrostla a mám pocit, že si mě toto místo skrze zděděnou usedlost po 25 letech zavolalo zpátky.

To, že statek se zahradou leží na úpatí takovéhoto silového místa, samozřejmě významně ovlivňuje i pozemek. A není to zdaleka jen tím, že se na něm nachází (dnes už v úhledných hromadách) neobvykle velké množství čedičových kamenů sopečného původu. Pozemek je zvláštní mimo jiné také tím, že je poměrně členitý, na jeho území se nachází malé přírodní jezírko a potůček, který z něj odvádí vodu do Pokutického rybníka, s jehož břehem můj pozemek hraničí. Celkem k domu náleží 2000 m 2 pozemku před domem a za ním.
Statek/ usedlost s přilehlým pozemkem jsem zdědila před několika měsíci po tatínkovi, se kterým jsme si byli velmi blízcí. On sám ho koupil před 20 lety a pomalu dům předělával. Na zahradu už mu nezbyla energie ani finance a ta teď čeká na mne.

Toto místo je zároveň poznamenáno tím, že je součástí pohraničí vykořeněného z tradic a myslím, že je čas zde respekt k místu a tradicím znovu obnovit, tak jak si to můj táta, který násilný odsun zdejšího obyvatelstva z jejich domovů těžce nesl, vždycky přál.

Protože pracuji s šamanismem, vím, jak je duch místa důležitý pro podporu práce, která tam probíhá a věřím, že se s účastníky kurzu na tomto velmi zvláštním a osobitém pozemku společně mnohému naučíme. Že naše práce bude mít podporu ducha tohoto místa. Ráda dám pozemek k této společné zkušenosti k dispozici a moc se na tuto spolupráci těším.

Lucie Chaya

Výchozí kriteria designu (požadavky majitelky)

Mým záměrem je vytvořit na tomto pozemku životní prostor, charakterově jakousi lehce tajemnou lesní zahradu s využitím kamenů a již existujících zídek. Členitost terénu umožňuje vytvořit mnoho magických zákoutí, která se tam už nyní dají tušit.

Cílem je dosáhnout co největší soběstačnosti – ovoce, zelenina, léčivky, mnoho keřů i stromů s jedlými plody… Zkrátka jedlá lesní zahrada se záplavou květů plných nektaru pro hmyzáky. Ráda bych vytvořila prostředí, kde se bude žít dobře nejen mně, ale spolu se mnou i mnoha zvířátkům, kterých je tu už nyní spousta (kromě kachen a žab např. také včely samotářky).

V oblasti u břehu rybníka bych ráda vytvořila odpočinkovou oblast – posezení velmi přírodního typu na odpočinek i spaní pod otevřeným nebem. Jedna z mých pracovních aktivit je spojená s tím, že vedu kurzy pro větší množství lidí (jinde) a potřebuju proto pak ve svém soukromí vypnout hlavu, odpočinek však plánuju aktivní v péči o zahradu i pasivní – čtení a rozjímání. Jsem také novinářka a potřebuju místo pro psaní knih, článků a překlady. Společnost zdejších žab a jejich kvákání i kachniček je pro to ideální.

Na pozemku bych ráda vytvořila ohniště s potní chýší a medicínský kruh pro svou šamanskou práci. V domě je několik krbových kamen – mám je místo televize, takže v plánu je i dřevník a prostor na složení dostatečného množství dřeva.