PROČ KURZY DESIGNU JEDLÝCH LESNÍCH ZAHRAD A JEJICH STRUKTURA

Pokud jste přišli na stránku rovnou sem (např. jste dostali zasdílený link nebo z fb… apod.) doporučuji vám nejprve přečíst základní informace. Proč jsem se vlastně rozhodl kurzy pořádat? To naleznete na nadřazené stránce KURZY A PŘEDNÁŠKYTéž doporučuji k přečtení článek Proč zakládat a kultivovat lesní zahrady?

Kurz ačkoliv je časově rozdělený je ucelený. Jednotlivé bloky na sebe navazují a postrádá smysl je absolvovat samostatně. Struktura a rozdělení do delšího časového období má svou logiku. Pokud máte čas a chuť na opravdu intenzivní studium, je možné absolvovat dva (i více pokud jsou vypsány) kurzy designu jedlých lesních zahrad (dále DJLZ) současně (případně po sobě). Principy designu jsou stejné, nicméně každá zahrada má jiné podmínky, tedy každý kurz bude trochu odlišný, budou používány jiné rostliny, jiné strategie… atd. Proto z hlediska ucelenosti jednotlivé bloky různých kurzů DJLZ není možné mezi sebou kombinovat. Pokud jste si ještě nepřečetli základní strukturu kurzu DJLZ, doporučuji tak učinit.

O Lektorovi

Kurzy DJLZ vedu já, tedy Kamil Fišer. Pokud byste mě nejprve rádi trochu poznali, krátké představení najdete na stránce O MNĚ.

Místo konání

Kurz se uskuteční v Letech (Dobřichovice). K dispozici máme celou zahradu cca 2600 m2 a moc pěknou přednáškovou místnost, která je přímo v místě.

termíny Kurzu a kapacita

1. Blok: 6.6. – 10.6. 2018

2. Blok: 22. 8. – 26. 8. 2018

3. Blok: 14.11. – 18.11. 2018

4. Blok: 22. 5. – 26.5. 2019

Momentálně je k dispozici 17 volných míst.

Organizační informace ke kurzu

ubytování 

Přespat lze v přednáškové místnosti, případně v týpí. Kapacita míst k přespání v místě je omezená. (max. 10 osob přednášková místnost, 3 osoby týpí). Je třeba mít vlastní karimatku a spacák. Sociální zařízení je k dispozici (sprcha+WC). Pro ty, kdo požadují více komfortu si lze domluvit ubytování v okolí (Řevnice, Lety). Majitelé pozemku nabízí v případě zájmu zajištění pronájmu chatky, ubytování v hotelu nebo airbnb u přátel. Více informací pošlu v odpovědi na vyplněnou přihlášku. Do poznámky přihlášky napište zda budete spát v místě nebo chcete zajistit ubytování jinde, případně si ubytování zajišťujete sami.

Příspěvek za ubytování v místě je 200 Kč/den. Účastníci kurzu, kteří nebudou přespávat v místě platí příspěvek na energie 100 Kč/den. Tedy jeden blok kurzu = 800,- (400,-) Kč.

Jídlo

Je zajištěna kvalitní domácí vegetariánská/veganská strava – plná penze po celou dobu kurzu. Příspěvek za stravu je 300,- Kč/den. Začíná se večeří ve středu a končí obědem v neděli. Tz. jeden blok kurzu = 4 celé dny, tedy 1200,- Kč.

Platba za stravu a ubytování se hradí na místě v hotovosti při registraci.

Cena kurzu 

Kurzovné za jeden blok činí 3500,- Kč.

Pokud zaplatíte za všechny 4 bloky předem, pak celková částka činí 12 800,- Kč. Tuto platbu je však nutno uhradit nejpozději do 2.5. 2018.

Pro přihlášení na kurz je nutné vyplnit formulář (viz výše) a uhradit rezervační poplatek (případně celkovou částku). Informace k platbě vám zašlu, jakmile obdržím vyplněný přihlašovací formulář.

Rezervace místa na semináři je platná po zaplacení závazné zálohy na kurzovné ve výši 3500,- Kč případně celého kurzovného (1. – 4. blok) ve výši 12800,- Kč. Informace k platbě obdržíte e-mailem po přihlášení – vyplnění a odeslání přihlašovacího formuláře (viz výše). Zkontrolujte, zda mail nespadl do koše jako spam.

Přihlášením na kurz souhlasíte se smluvními podmínkami

Pro přihlášení vyplňte formulář

O Majitelích a pozemku

“Postav dům, zasaď strom, vychovej děti…“

Jsme pětičlenná rodina. Radomír je homeopat a já, Bára, učím v soukromé škole Kairos. Máme děti ve věku 3,6 a 11 let. Rádi cestujeme a necháváme se inspirovat architekturou a způsobem života jiných kultur.

V roce 2011 jsme koupili chatičku s malinkým pozemkem na okraji Řevnic, v tůních, původním korytu řeky Berounky.

Rok nato jsme dokoupili dalších 2200m2 tůní, které jsme začali postupně kultivovat a přetvářet v zahradu. Nyní má zahrada téměř 2600m2. Na pozemku jsme vyhloubili rybníček a navezenou hlínou jsme zvýšili úroveň pozemku.

Současně jsme se rozhodli chatku přestavět na rodinný domek, který by vyhovoval naší představě bydlení – skloubení ekologických materiálů – jako je dřevo, ekopanel, konopná izolace a hliněné omítky. Původní záměr byl postavit domek v úrovni pozemku, ale při povodni v roce 2013 jsme se rozhodli po vzoru asijských domů postavit dům na modřínových sloupech.

Tím se k našemu potěšení změnil celý charakter původního záměru stavby. Dům jsme byli schopni postavit ve čtyřech lidech během sedmi měsíců. Byl stavěn podle principů vastu. Charakter a půdorys stavby ovlivnil obraz Kálačakry.

Zároveň vznikla potřeba vytvořit “společenský prostor“, a tak jsme rok nato přistavěli další obytnou část pod domem. Ta nyní slouží ke společným setkáním, workshopům, cvičení a konzultacím.

V současné době se snažíme kultivovat zahradu. Koza Růženka nás obdarovává lahodným mlékem, ze kterého děláme sýry. Slepičky volně pobíhají, dodávají místu atmosféru vesnice a také nás denně těší skvělými vejci. Včelky pilně opylují květy vysázených stromů a snad nás brzy obdarují svým nektarem. Přesto že jsme na pozemku udělali kus práce, je zřejmé, že potřebujeme přetvořit zahradu a postavit ji na principech “jedlého lesa“. 

Toto místo nabízí potenciál, který chceme využít k větší nezávislosti a soběstačnosti.

Výchozí kriteria designu (požadavky majitelů):

 • Zahrada by měla mít rozmanitá zákoutí. 
 • Na místo plotu křoviny mnoha druhů, jedlých i barevných. 
 • Ovocné stromy starých odrůd, odlišných plodů a také ořešáky
 • Pod stromy křoviska a trvalky pro zásobu živin i potěšení z pestrobarevného kvítí.
 • Rybník lemovaný vodním a bahenním porostem.
 • Záhony na pěstování dostatku zeleniny.
 • Pro slepičky slepičí les.
 • Pro kozy pastva.
 • Pro včely nektarová louka. 
 • Bylinné záhony, jedlý plevel a léčivé květiny. 
 • Zahrada by měla být místem pro inspiraci, svatyní souladu přírody a člověka