PROČ KURZY DESIGNU JEDLÝCH LESNÍCH ZAHRAD A JEJICH STRUKTURA

Pokud jste přišli na stránku rovnou sem (např. jste dostali zasdílený link nebo z fb… apod.) doporučuji vám nejprve přečíst základní informace. Proč jsem se vlastně rozhodl kurzy pořádat? To naleznete na nadřazené stránce KURZY A PŘEDNÁŠKY. Též doporučuji k přečtení článek Proč zakládat a kultivovat lesní zahrady?

Kurz ačkoliv je časově rozdělený je ucelený. Jednotlivé bloky na sebe navazují a postrádá smysl je absolvovat samostatně. Struktura a rozdělení do delšího časového období má svou logiku. Pokud máte čas a chuť na opravdu intenzivní studium, je možné absolvovat dva (i více pokud jsou vypsány) kurzy designu jedlých lesních zahrad (dále DJLZ) současně (případně po sobě). Principy designu jsou stejné, nicméně každá zahrada má jiné podmínky, tedy každý kurz bude trochu odlišný, budou používány jiné rostliny, jiné strategie… atd. Proto z hlediska ucelenosti jednotlivé bloky různých kurzů DJLZ není možné mezi sebou kombinovat. Pokud jste si ještě nepřečetli základní strukturu kurzu DJLZ, doporučuji tak učinit.

O Lektorovi

Kurzy DJLZ vedu já, tedy Kamil Fišer. Pokud byste mě nejprve rádi trochu poznali, krátké představení najdete na stránce O MNĚ.

místo Konání

Kurz se uskuteční v Loučné u Lomu (Litvínov). K dispozici máme celou zahradu cca 3000 m2 a majitelé pro potřeby kurzu poskytnou prostory novostavby jejich RD přímo na pozemku.

termíny Kurzu a kapacita

1. BLOK 23.1. – 27.1. 2019

2. BLOK 20.2. – 24.2. 2019

3. Blok 3.4. – 7.4. 2019

4. blok 18.9. – 22.9. 2019

Momentálně je k dispozici 15 volných míst.

Organizační informace ke kurzu

UBYTOVÁNÍ

Pro ty kterým nevadí sdílený ubytovací prostor, přespávat lze v přímo v domě, kde se kurz bude konat. Je třeba mít vlastní karimatku a spacák. Sociální zařízení bude k dispozici (WC, sprcha – kapacita boileru je omezená, nicméně bude jako záloha zajištěna sprcha v nedalekém penzionu). Pro ty z vás, kdo požadujete více komfortu či soukromí majitelé mohou zajistit ubytování v nedalekém penzionu. Napište to v přihlášce do poznámky. Více informací pošlu v odpovědi na vyplněnou přihlášku.

Příspěvek za ubytování v místě 100 Kč/os/den tedy 400,- za jeden blok. Ubytování v penzionu bude samozřejmě třeba si zaplatit zvlášť.

JÍDLO

Stravování řešíme. Bude včas upřesněno. Do poznámky k přihlášce prosím napište jste-li vegetariáni/vegani nebo vám nevadí klasická strava.

CENA KURZU 

Kurzovné za jeden blok činí 3500,- Kč.

Pokud zaplatíte za všechny 4 bloky předem, pak celková částka činí 12 800,- Kč. Tuto platbu je však nutno uhradit nejpozději do 12.12. 2018.

Pro přihlášení na kurz je nutné vyplnit formulář (viz výše) a uhradit rezervační poplatek (případně celkovou částku). Informace k platbě vám zašlu, jakmile obdržím vyplněný přihlašovací formulář.

Rezervace místa na semináři je platná po zaplacení závazné zálohy na kurzovné ve výši 3500,- Kč případně celého kurzovného (1. – 4. blok) ve výši 12800,- Kč. Informace k platbě obdržíte e-mailem po přihlášení – vyplnění a odeslání přihlašovacího formuláře (viz výše). Zkontrolujte, zda mail nespadl do koše jako spam.

Přihlášením na kurz souhlasíte se smluvními podmínkami.

Pro přihlášení vyplňte formulář

O majitelích a pozemku

Jsme tříčlenná rodina Hesterini a moc rádi vám představíme náš pozemek, do kterého jsme se zamilovali na první pohled. Sice jsme technicky zaměření lidé a máme rádi různá technologická “udělátka”, ale také respektujeme přírodu, kam chodíme za sportem, na procházky nebo jen odpočívat.

Pozemek se nachází v přírodním parku Loučenská hornatina v severozápadních Čechách v katastru obce Lom-Loučná v oblasti zvané Kraví vrch. Severní hranice pozemku dokonce vymezuje oblast Natura 2000 – evropsky významná lokalita, Východní Krušnohoří, kde jsou chránění živočichové a rostliny.

Pojmenování Kraví vrch pochází z časů třicetileté války, kdy zde žil a pásl svoje stáda sedlák jménem Kravata.  Byla to doba loupeživých výprav Švédů, kdy právě Kravata se svými pacholky jezdil do místních lesů, Švédy zabíjel a házel je do nedaleké jeskyně.

Náš pozemek s rozlohou přes 3600 m2 leží na okraji lesa mezi 2 obchodními stezkami, které vedli až do Saska, kudy počátkem 19. století přijížděli obchodníci pro uhlí, jenž se kopalo v ručních šachtách mezi dolní částí obce a níže položeným oseckým lesem. Historicky se dokonce v okolí těžilo stříbro, ale to nemělo moc velkou výtěžnost. Místo jsme objevili náhodou, když jsme jeli kolem. Hned nás upoutalo nádherné až magické prostředí a dva koně, kteří se zde v lese pásli. Místo nás tak okamžitě očarovalo (dalo by se napsat “láska na první pohled”) a protože shodou okolností bylo na prodej, koupili jsme ho. Zveme Vás, ať také načerpáte tuto magickou atmosféru a pomůžete nám ji zahradou podtrhnout. 

VÝCHOZÍ KRITERIA DESIGNU (POŽADAVKY MAJITELŮ):

Naše zahrada by určitě neměla být využívána jen k jednomu účelu. Mělo by se tu najít místo pro cvičení jógy v přírodě nebo fitness, ale i oblast, kde bude jenom luční tráva (ne golfový trávník) pro různé dětské hry. Představujeme si nesouměrnost, divokost, lesní keříky, rostliny, chuťovky, bylinky do kuchyně a léčivky prostě magické místo, kde bude dobrodružstvím zkoumat, čím se chce příroda pochlubit, ať už to jsou zajímavé barvy nebo bzukot hmyzáků či zpěv ptáků. Na nějaké místečko pro lenošení by se však také nemělo zapomenout. Chtěli bychom jednoduché ohniště, dřevník, pískoviště pro syna či houpačku zavěšenou na stromě nebo kamenné útvary. Zahrada by tak měla být světem sama o sobě nejenom pro bujnou dětskou fantazii, ale i domovem různých živočichů a voňavé přírody obecně.