Estetika lesních zahrad

[et_pb_section transparent_background=“on“ allow_player_pause=“off“ inner_shadow=“off“ parallax=“off“ parallax_method=“on“ make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“off“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1080px“ custom_width_percent=“80%“ make_equal=“off“ use_custom_gutter=“off“ fullwidth=“off“ specialty=“off“ admin_label=“section“ disabled=“off“][et_pb_row make_fullwidth=“off“ use_custom_width=“on“ width_unit=“off“ custom_width_px=“1036px“ custom_width_percent=“100%“ use_custom_gutter=“off“ gutter_width=“2″ custom_padding=“16px|0px|17.5px|0px“ allow_player_pause=“off“ parallax=“off“ parallax_method=“on“ make_equal=“off“ parallax_1=“off“ parallax_method_1=“on“ parallax_2=“off“ parallax_method_2=“on“ parallax_3=“off“ parallax_method_3=“on“ parallax_4=“off“ parallax_method_4=“on“ admin_label=“row“ disabled=“off“][et_pb_column type=“4_4″ disabled=“off“ parallax=“off“ parallax_method=“on“][et_pb_text background_layout=“light“ text_orientation=“left“ admin_label=“Text“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ disabled=“off“]

[/et_pb_text][et_pb_text background_layout=“light“ text_orientation=“left“ admin_label=“Text“ header_font=“Arimo||||“ header_font_size=“25″ header_text_color=“#000000″ text_font=“Arimo||||“ text_font_size=“16″ text_text_color=“#000000″ background_color=“rgba(221,229,160,0.78)“ use_border_color=“on“ border_color=“#009616″ border_width=“0px“ border_style=“solid“ custom_padding=“10px|10px|10px|10px“ disabled=“off“ saved_tabs=“all“]

Užitková nebo okrasná zahrada?

U Lesní Zahrady vypusťte z předcházející věty ‚nebo‘ a ‚?‘ a dostanete jasnou odpověď.

[/et_pb_text][et_pb_text background_layout=“light“ text_orientation=“left“ admin_label=“Text“ text_font=“Arimo||||“ text_text_color=“#000000″ text_line_height=“1.5em“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ disabled=“off“ inline_fonts=“Arimo“]

I když (jedlé) lesní zahrady (a ekozahrady obecně) většinou nejsou zakládány kvůli okrasným účelům, jejich krása sama vzniká a rozkvétá tím víc, čím je systém zralejší a stabilizovanější. Osobně se domnívám, že vychází z vyváženosti přírodního systému, protože síly přírody následují vnitřní řád, který ze svého nejzákladnějšího principu směřuje k harmonii. Člověk, který je naladěn a dokáže tak vnímat, může tento efekt citlivými zásahy ještě umocnit. Zásahů je totiž třeba, aby pobyt v zahradě byl lidem příjemný.

Nutno ovšem podoktnout, že lesní zahrady působí jinou estetikou, než jakou jsme si v dnešních zahradách zvykli vnímat. Protože každý máme vnímání krásy individuální, budou pravděpodobně i reakce na estetiku LZ různé. Každopádně může být vnímána jako divočejší, „džungloidní“, méně udržovaná zahrada, (zdánlivě) bez zásahů. Ocení ji asi především milovníci nedbalé elegance a pak ti kdo mají rádi divokou přírodu. To ovšem neznamená, že v těchto zahradách neexistuje řád a že každá zaplevelená, neudržovaná a zarostlá zahrada je automaticky JL nebo ekozahrada. To je spíš zahrada, kde zahradník:

a. přecenil své možnosti
b. je pomýlen a infikován scestným mýtem bezúdržbovosti
c. odstěhoval se, je nemocný nebo umřel

Ačkoliv většinu rostlin v JL pěstujeme pro přímé nebo nepřímé účelové využití, neznamená to, že nemají zdobnost.

JL není rozdělen na užitnou a okrasnou část. Každá rostlina a vlastně každá živá bytost zde má svou vnitřní hodnotu. Jde udělat design JL, který je primárně zaměřený na okrasnost. Zvlášť u větších pozemků a tam, kde je požadavek klienta/zahradníka/uživatele zaměřen např. na reprezentativnost nějaké části zahrady to může být fajn. I tak se většinou snažím použít okrasné rostliny, která mohou mít i další využití. Proč dělat zahradu čistě okrasnou, když můžu mít všechno v jednom?

Na obrázku je příklad návrhu části LZ, kde byla jedním ze zadaných kritérií okrasnost. Jedná se o vstupní část zahrady, která má být reprezentativní a vítací. Na tuto část je přímý výhled z ložnice klienta. Byly použity kvetoucí stromy, keře a trvalky. Mnoho z nich má jedlé plody nebo jiné části, případně je lze používat jako léčivky apod.

Protože estetično vnímáme především svými smysly, pojďme si příklady estetiky lesních zahrad ukázat na obrázkových příkladech

Zpěv ptactva a vůně jsou na vaší představivosti. (Pokud není uvedeno jinak, obrázky jsou ze zahrad námi realizovaných a udržovaných):

relaxační plácek s houpací sítí, jednoduchými lavičkami a ohništěm – taková místa do rodinných lesních zahrad rozhodně patří a vytvoření estetického prostředí pro trávení volného času je velmi žádoucí

 K podsazování vzrostlých stromů, tedy tam kde už je dost stínu, se dobře hodí mj. stálezelené rostliny a také kapradiny, zde kapraď samec. Napravo vpředu je mladý kaštanovník jedlý.

Pralesní zákoutí v zóně 4 – 5 (co jsou zóny v permakulturním designu vysvětluji v tomto článku), tedy s minimální údržbou. I tak má své kouzlo, které milovníci zahrad s tůjkovými ploty a golfovým trávníkem asi moc neocení. Já osobně na toto místo v zahradě chodím velmi rád. 

Aby se vám ty odstíny zelené nepřejedly, tu je něco kvetoucích trvalek.

A něco z úplně jiného zahraničního soudku. Nizozemci už jsou tak daleko, že LZ dělají jako veřejnou zeleň. Perfektní příklad komunitní LZ. EVA-Lanxmeer, Culemborg, NL.

Toto není typická LZ, to je biodynamický bylinkový ‚Kvetoucí Les‘ jak ho nazývá moje kamarádka Alenka, která je autorkou návrhu, výsadeb i realizace. (Jest přiložena pro srovnání velikosti). Je to nádhera, nemyslíte? Bylinky dále s partnerem zpracovávají a využívají ve své terapeutické práci. Perfektní příklad užitkového záhonu s okrasnou funkcí. A to nemluvím o tom, jak si tuhle džungli musí užívat místní hmyzáci. 

[/et_pb_text][et_pb_text background_layout=“light“ text_orientation=“left“ admin_label=“Text“ use_border_color=“off“ border_style=“solid“ disabled=“off“]

[/et_pb_text][/et_pb_column][/et_pb_row][/et_pb_section]

Přejít nahoru